
Grško pomorsko sodišče je dve leti po eni izmed najhujših nesreč z migrantskimi čolni v Sredozemskem morju obtožilo 17 obalnih stražarjev, osumljenih potopitve ladje Adriana. Obtožbe preživeli v nesreči pozdravljajo kot velik, čeprav zapoznel korak k pravičnosti.
Grško pomorsko sodišče je dve leti po najsmrtonosnejši nesreči migrantskih čolnov v Sredozemskem morju v zadnjem desetletju obtožilo 17 obalnih stražarjev, poroča BBC. Nesreča se je zgodila v zgodnjih jutranjih urah 14. junija 2023, ko se je v bližini Pilosa ob grški obali potopila prenatrpana ribiška ladja Adriana, v nesreči pa je življenje izgubilo 650 ljudi. Od kar 750 potnikov so našli zgolj 82 trupel, preživeli pa so 104 ljudje.
Ladja je bila namenjena v Italijo, plula pa je iz Tobruka v Libiji. Poleg Sircev in Palestincev je bilo na njej po navedbah palestinske vlade skoraj 350 Pakistancev. Po pričevanju preživelih so bili poskusi grške obalne straže pri vleki prevrnjenega čolna neuspešni. Odziv obalne straže je bil zapoznel, med vleko plovila pa se je to prevrnilo in potonilo 47 navtičnih milj od obale Pilosa. Priče neuspele reševalne akcije so bile utišane. Kot je v ponedeljek za BBC povedal eden od preživelih, je velikemu številu očividcev navkljub trajalo kar dve leti, da so obtožbe prišle v javnost.
Tožba preživelih sprva naletela na gluha ušesa
Izmed 104 preživelih jih je več deset vložilo skupinsko kazensko ovadbo. V njej preživeli trdijo, da je obalna straža potrebovala več ur za odziv na težave čolna. Reakcija je bila zapoznela navkljub opozorilom mejne agencije EU Frontex in nevladne organizacije Alarm Phone. Kot odgovor na ovadbo je obalna straža sporočila, da je z ladjo Adriana ostajala v stiku, potniki pa naj bi "zavrnili vsakršno pomoč", zaradi česar je bila reševalna akcija na odprtem morju tvegana.

Preživeli so se pri svojih obtožbah poleg gluhih ušes pristojnih oblasti soočali tudi s pomanjkanjem dokazov. Kot poroča BBC, je bil na patruljnem čolnu, ki ga je obalna straža poslala namesto reševalnega vlačilca, poškodovan snemalnik podatkov. Popravili so ga šele dva meseca po nesreči, prav tako pa s patruljnega čolna ni bilo mogoče dobiti nobenih videoposnetkov.
Korak k pravici storil namestnik tožilca pomorskega sodišča
Grške oblasti so obtožbe proti obalni straži vztrajno zanikale. Odločitev za ovadbo 17 pripadnikov obalne straže pa je na koncu sprejel namestnik tožilca pomorskega sodišča v Pireju. Kot poroča BBC, je med ovadenimi tudi kapitan patruljnega čolna, ki je obtožen povzročanja brodoloma, nevarnega oviranja pomorskega prometa in odrekanja pomoči migrantskemu čolnu. Celotna posadka patruljnega čolna je obtožena sostorilstva pri vseh dejanjih, ki naj bi jih zagrešil kapitan.
Poleg članov posadke so med obtoženimi tudi štirje uradniki, ki jim očitajo, da so druge izpostavljali nevarnosti. Med njimi sta tudi takratni načelnik obalne straže in nadzornik Nacionalnega centra za koordinacijo iskanja in reševanja v Pireju.
Kot poroča BBC, bo namestnik tožilca pomorskega sodišča v Pireju 17 obtoženih moških zaslišal v prihodnjih tednih. Sodišče bo nato odločilo, ali bo sojenje nadaljevalo ali pa obtožbe zavrglo. Kakšna kazen bi lahko doletela obalne stražarje, ni popolnoma jasno. V vsakem primeru pa zastopniki preživelih in žrtev nesreče odločitev o vložitvi tožbe razumejo kot velik korak naprej k pravičnosti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje